ALTSO BAŞKANI MEHMET ŞAHİN EKONOMİK KRİZLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

12:30:48 | 2021-01-05

 

Yaz düğünlerinin en güzel adresi Sea Star Hotel, muhteşem atmosferi deniz kenarı kir düğünü konsepti ve Cüneyt Güzel ve orkestrası ile 2021 rezervasyonları için sizleri bekliyor.
Bilgi ve Rez. :0532 213 34 33

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, kaldırılacağı söylenen işbaşı teşviklerine son verilmesi durumunda Alanya’nın çok ciddi ekonomik krize gireceğini söyledi.

Oda binasında yönetim kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Mehmet Şahin, 2021 yılında Türkiye ve dünyanın pandemiden kurtulması temennisinde bulundu. Turizmde yaşanan düşüşlerin çok ciddi olduğunu hatırlatan Şahin, “Son aldığımız rakamlara göre düşüşler yüzde 77.71. Alanya için önemli olan pazarda tam yüzde 85 düşüş var. Buna rağmen iş insanlarımız ciddi özveri gösteriyor. Elinden geleni çalışanlarına gösteriyor ama burada altını çizmek istediğim konu turizm çalışanların mağduriyeti. 25 bin dolayında çalışan desteklerden faydalanmış. Nakit desteği vermişler ama yeterli değil. Çalışan sayısı haziranda 106 binden 67 bine düşmüş. Yani 39 bin kişi işsiz kalmış. 2019 Ekim’den itibaren otellerin kapanmasından dolayı bu kişiler işsiz kaldı. Dolayısıyla mart, nisanda işe başlayacakken başlayamadılar. Çalışanlar acilen destek verilmesi lazım. Geçen yıl teşvikler verildi. İşbaşı teşviklerinin kalkacağı söyleniyor. Bu kesinlikle olmamalı. Bu teşvikler kalkarsa bölgemiz çok ciddi ekonomik krize girer. Turizm çalışanlarının mağduriyeti giderilmeli. Yapılanlar yeterli değil. Hükümetin yaptıklarına saygı duyuyorum ama yapılanlar kesinlikle eksik. Yazılı girişimlerde bulunduk ve bulunmaya devam edeceğiz. İnşallah olumlu sonuçlar alacağız. Pandeminin ateşi düşünce Ankara ziyaretimizde de bunu özellikle vurgulayacağız” dedi. 


Bu haber 76 kez okundu.
ETİKET :  

Tümü