KAYHAN BALTA RİZE’DE 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE CUMHURİYET MEYDANINDAKİ ANITI ZİYARET ETTİ

14:07:28 | 2020-07-27

 

Yaz düğünlerinin en güzel adresi Sea Star Hotel, muhteşem atmosferi deniz kenarı kir düğünü konsepti ve Cüneyt Güzel ve orkestrası ile 2021 rezervasyonları için sizleri bekliyor.
Bilgi ve Rez. :0532 213 34 33

 

Milliyetçi Hareket partisi belediye Meclisi Kayhan Balta Rize'de bulunan 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet meydanındaki anıtı ziyaret etti.Rize'de bir takım temaslar için bulunan Balta,Ülke tarihini ilgilendiren başarılara,zaferlere affen yapılan ve tarihi anlam ifade eden olayları simgeleyen anıtı ziyaret etmeyi unutmadı.

alana konulan anıtın taban genişliğinin 6 metre yüksekliğinin ise 12 metre olduğu,Şehitlerimizin simgesi yıldız formunda olan anıtın tepe noktasındaki yıldız köşelerinin farklı uzunluklarda olmasının şehitlik makamının süreklilik arz eden yükselişini ifade eden "Anıtta 3 bölümden oluşan rölyef çalışması var. 1’inci bölümde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde; kadını ile erkeği ile askeri ile zor şartlarda ve kahramanca verilen kurtuluş savaşı mücadelesini ifade eden kabartma figürlerin yer aldığı kompozisyondan oluşmaktadır. Ayrıca bu kompozisyonda yöresel kıyafetli asker figürü de kullanılmış

Anıtın 2’nci bölümde 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı; halkın topyekün olarak mücadelesinin anlatıldığı, "halkımızın kahramanca mücadelesini ifade eden kabartma figürlerin yer aldığı kompozisyondan oluşmaktadır. Ayrıca bu kompozisyonda, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı kahramanca mücadele eden ve simge haline gelen Ömer Halisdemir figürü de yer almaktadır. Kompozisyonun bitiminde ise Cumhurbaşkanımızın; Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek devlet sözü ve imzasıda yer almaktadır" 

3’üncü bölümde ise 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı halkımızın kahramanlıklarını ve zaferini ifade eden figürlerden oluşmaktadır. Son kısımda da Türk halkının birlik ve beraberliği sayesinde bayrağımızın ebediyete kadar dalgalanacağını adeta Gazi Mustafa Kemal’in; ‘Tükiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ sözünün tecellisini ifade eden, bayrağımızı göklere yükselten kabartma kompozisyon yer almaktadır” 

 

 

 

 


Bu haber 219 kez okundu.
ETİKET :  

Tümü