KAYMAKAM ÜRKMEZER İLÇENİN KORONAVİRÜS TABLOSUNU ALTSO MECLİSİNDE AÇIKLADI

19:21:00 | 2020-09-29

 

Yaz düğünlerinin en güzel adresi Sea Star Hotel, muhteşem atmosferi deniz kenarı kir düğünü konsepti ve Cüneyt Güzel ve orkestrası ile 2021 rezervasyonları için sizleri bekliyor.
Bilgi ve Rez. :0532 213 34 33

ALTSO'nun meclis toplantısında konuşan Kaymakam Ürkmezer, günde 600 işletmenin covid-19 denetiminden geçtiğini söylerken, 700 kişinin de evde karantina altında olduğunu belirtti. ALTSO Başkanı Şahin de turizmdeki ürkütücü tabloyu açıklayarak, 40 bin kişinin işsiz kaldığını ve gelen turist sayısında 10 milyon açık olduğunu söyledi

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ALTSO) birleştirilmiş meclis toplantısı pandemi tedbirlerinde konferans salonunda yapıldı. ALTSO Meclisinin bu ayki konuğu ise Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer oldu. ALTSO Meclisinin birleştirilmiş oturumu, Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırısı kınanarak yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunması ile başladı. Meclis 2 aylık faaliyet raporunun sunumun ardından ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’in konuşması ile devam etti. Şahin, meclis üyelerine turizmdeki son gelişmeler hakkında bilgi vererek geçen yıla göre sektörün yüzde 20 seviyesinde dolulukla hizmet verdiğini ifade etti. Şahin, Alanya’da 40 bin dolayından turizm işsizi olduğunu belirterek yeni destek paketine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.Turizm İl Müdürlüğü'nden aldığı verileri açıklayan Şahin, “Bu ay faaliyetimiz çoktu. Hiç durmadık. Bugün Turizm İl Müdürü bizi ziyaret etti. Ondan aldığım veriler beni ürküttü. Veriler yüzde 25’in de altında. Geçen yıl 1milyon 697 bin Alman gelmiş. Bu yıl 211 bin gelmiş. Geçen yıl 3 milyon 865 bin Rus gelmiş. Bu yıl 483 bin Rus gelmiş. Genel olarak 12 milyon 810 bin turist gelmiş. Bu yıl 2 milyon 511 bin turist gelmiş. 10 milyon 311 bin açık var. Yani yüzde 20 ile çalışmışız” dedi. 

'ACİL KGF DESTEĞİ LAZIM'

KGF desteklerinin acil olarak verilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, "Acilen KGF desteği lazım. KGF çıkmazsa bu kışı çok zor geçiririz. Ekim ayında SGK ödemeleri var. Hükümet ve devlet olanakları ölçüsünde destek verecek. Geçen yıla göre 40 bin kişi işsiz. Her şeyi devletten beklememek lazım. Şu an piyasa çok kötü" dedi.

'ALANYA İÇİN ÇALIŞMAYA HAZIRIZ'

Kaymakam Ürkmezer de Alanya için birlikte çalışacaklarını belirterek, “Alanya’yı bir yandan tanımaya çalışırken öncelikle kurumları STK’ları beraber çalışacağımız kişileri tanımaya başladık. Bir yandan da Alanya’daki potansiyel nedir, nereye doğru evrilir diye bir altyapı çalışmasını oturtmaya çalışıyoruz. İnşallah hep beraber Alanya için elimizden ne geliyorsa 7-24 esasına göre çalışacağız. Bir insan tek başına bir şey yapamaz. Ne yaparsa ekip olarak yapar. Alanya için bir şey yapacaksak kalbi Alanya için atan, herhangi bir amaç gütmeden Alanya için çalışmaya hazırız. Bizim insanlara gitmemiz gerekiyor. Bugüne kadar olduğu gibi bizler alanda olacağız. Görevlerimizi çok daha etkili yapacağız" dedi.

GÜNDE 600 İŞLETME DENETLENİYOR

Günlük 600 işletmenin Covid-19 denetiminden geçtiğini söyleyen Ürkmezer, "Bizim şu an devlet olarak ajandamızın bir numarasında Covid-19 ile mücadele var. Alanya özelinde de yapılması beklenen bazı çalışmalar vardı. Onları planladık. Devletin Ankara’dan yaptığı çalışmaları Alanya’da uygulamaya çalışıyoruz. Bir taraftan Alanya özelinde yaptığımız çalışmalar var. Biz iyi durumdayız ama bizim için herkes çok önemli. Bir vatandaş bile bizim için çok önemli. Bir vatandaş bile bu hastalığa yakalanmasın. Biz önceden 100 işletme denetlerken şimdi bu rakam günlük 500-600’ün üzerine çıktı.

700 KİŞİ ALANYA'DA KARANTİNADA

Alanya 700 kişinin evde karantinada olduğunu söyleyen Ürkmezer, "Bizim amacımız öncelikle rehberlik etmek. Buna yoğun olarak devam edeceğiz. Alanya’da tüm Türkiye’de olduğu gibi maske takmak zorunlu hale geldi. İnsanlara bunu anlatmak gerekiyor. Amacımız maske takmanın önemini anlatmak. Genelde uyarıyoruz ama ceza yazacağız. İnsanları uyarıyorum, sizler de gittiğiniz işletmelerde insanları uyarın. Denetimlerimiz artarak devam edecek. Her gün 700 civarında insanın kapısını çalıyoruz. Evde misin, değil misin diye soruyoruz. Evde değilse Antalya’daki yurda gönderiyoruz. Geçen hafta Alanya’dan 3 kişiyi Antalya’ya gönderdik” dedi. Ürkmezer, Alanya’da korona virüs vakalarının artış gösterdiğine değinerek Alanya’da 700’e yakın kişinin evlerinde karantinada olduğunu belirtti.

3 HAFTADA 500 MASKE CEZASI

Covid-19 tedbirlerine uymamakta ısrarcı olan kişilere ceza yazmak zorunda kaldıklarını belirten Ürkmezer, geçtiğimiz son 3 haftada Alanya’da 500’ün üzerinde vatandaşa maske cezası uyguladıklarını ifade etti. Alanya’da açık alanda maske takma zorunluluğunun devam ettiğini ifade eden Ürkmezer, denetimlerin aralıksız süreceğini belirterek vatandaşlara maske, sosyal mesafe uyarılarını yineledi. 

30 MİLYONLUK YARDIM YAPILDI

Ürkmezer, turizmde yaşanan sıkıntıya da değinerek, " Alanya bildiğinin daha ötesinde. Alanya’da sadece turizm yok. Tarım da var. Üretim olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi, Alanya Belediyesi ve Tarım Müdürlüğü ile birlikte tarım anlamında önemli çalışmalar sürdürülüyor. Burada kültür de çok önemli. Şu anda 179 otel açık. Turizmde yaşanan sıkıntı tüm dünyada yaşanıyor. Bütün dünya Avrupa, Amerika aynı sıkıntıdan çok muzdarip. Turizmde, istihdamda yaşanan sıkıntıların önüne geçmeliyiz. Sosyal anlamda baktığımda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve SYDV Alanya’da bütün sıkıntı yalayanlara temas etmeye çalışıyoruz. 30 milyon liranın üzerinde ilçede yaşayanlara nakdi yardım sağladık. 

KALE UNESCO'YU BEKLİYOR

Alanya Kalesi ile ilgili de konuşan Ürkmezer, "Tarihi Alanya Kalesi’nin UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne girmesi gerekiyor. Bu konuda nerede sıkıntı yaşanıyorsa bunu birlikte aşmak gerekiyor. Kültür turizmini burada geliştirmek gerekiyor. 12 ay yaşayan turizm için kültür turizmi çok önemli. UNESCO konusu olursa çok iyi gelişmeler olacak” ifadelerini kullandı. 


Bu haber 602 kez okundu.
ETİKET :  

Tümü